Alies blink uit in Provinsiale Rugbyspanne

OP onder 19 VKB
Twee spelers in o.19 ITEC toerspan na Ierland!
OP onder 19 VKB week. VYF van Hoërskool Aliwal Noord se BUFFELS het die jaar span gekry in die OP onder 19 Platteland span wat gaan deelneem het aan die jaarlikse nasionale VKB toernooi. Hulle is Mihle Toko, Rohan Kruger, Eben Lategan, Danie Kotze en Damien Crook. Die toernooi het plaasgevind vanaf 24 Junie tot 28 Junie in Reitz. Die taak om goed te presteer was hierdie jaar bemoeilik vir die OP span aangesien hulle in die stedelike toernooi moes gaan deelneem. Die jongmanne het hulle egter goed van hulle taak gekwyt en is 5de algeheel in die toernooi waaraan 8 stedelike spanne deelgeneem het geplaas. Die eerste wedstryd is gepeel teen die Vrystaat en in n riller stryd verloor die OP span met 27 punte teenoor 25. Die Vrystaat span wen op die ou einde die hele toernooi. Die tweede wedstryd word teen die Valke oos gespeel en word ook verloor met 28 punte teenoor 13. Die Valke speel goeie rugby maar OP kan hulleself baie ongelukkig ag na n hele paar foute deur die skeidsregter en lynregter gemaak is. Die 3de en laaste wedstryd van die toernooi het die OP span op alle silinders gevuur en met waardigheid uit die stryd en toernooi getree deur die Valke Suid met n spogtelling van 59 - 21 te verslaan. Speler van die wedstryd is ons eie Buffel Rohan Kruger. In nog ñ ongelooflike prestasie word TWEE van ons Buffels as "Beste spelers van die toernooi in hulle onderskeie posisies" aangewys en word die twee jongmanne ook ryklik beloon deur ingesluiting in die Suid Afrikaanse onder 19 ITEC toerspan wat later vanjaar na Ierland gaan toer. Ons sê BAIE BAIE geluk aan Rohan Kruger wat as beste nommer 4 slot van die toernooi aangewys is asook aan Danie Kotze wat as beste 6 flank van die toernooi aangewys is. Hierdie twee manne sal die Alie vlag hoog gaan hou in Ierland later vanjaar. Wat n besonderse en merkwaardige prestasie. Net weereens n bewys dat Alieland vir sy leerders geleenthede bied om te presteer. Hier MAAK ELKE KIND SAAK

Onder 15 Rhinoweek
Die Nasionale Rhinoweek vir onder 15 provinsiale spanne het die afgelope vakansie plaasgevind vanaf die 4 tot 7 Julie. Hierdie week is spesifiek daarop gemik om jong, talentvolle spelers te identifiseer vir hulle onder 16 jaar waarin spelers die geleentheid kry om deel te neem aan die gesogte Grant Khomo Nasionale week. Die toernooi vind plaas by die Vaal Universiteit van Tegnologie.
Vier van Hoërskool Aliwal Noord se onder 15 rugbyspelers is, na die Meyer Sauerman proewe, opgeneem in die OP onder 15 span. Dit in opsigself is n fantastiese prestasie aangesien hierdie span op meriete verkies word. Die Klein Buffels moes teen skole soos Grey High, Marlow Landbou, Framesby, Brandwag en DF Malan spelers, om maar net n paar te noem, deelneem vir n plek om die gesogte posisies in die span te vul. Die Klein Buffels wat ingesluit is in die span is, Serue Serue, Josh Britz, Wessie Odendaal en Gershowen Smith.
Die OP span kom in hulle eerste wedstryd te staan teen die gedugte span van die Valke en verslaan hulle met 20 punte teenoor 12.
In hulle tweede wedstryd kom hulle te staan teen die span van die Mpumalanga Pumas. Die Pumas speel fantastiese rugby en verslaan die OP span met 10 - 7 in n riller stryd. Ongelukkig kon die OP span nie hulle geleenthede benut nie en moes die spit afbyt teen n uitsondelike span.
In die laaste wedstryd van die toernooi speel die OP span teen die Vrystaat onder 15 Cheetahs. Die hop van die rugbybal bewys net weereens dat ñ rugby wedstryd enige dag enige span se ondergang kan beteken. Die OP span verloor die wedstryd ook met 15 punte teenoor 5.
Elke speler gryp die geleenthede aan wat Hoërskool Aliwal Noord vir hulle bied en doen waardevolle ondervinding op. Ons is BAIE TROTS op elke Klein Buffel wat hulle alles gegee het ten tyde van die toernooi. Julle is vir ons ware voorbeelde van ons skool se leuse "Audentior Ito". Doen so voort.

Onder 19 OP Platteland Akademieweek
Drie van Alieland se Buffels is opgeneem in die OP Platteland Akademiespan wat saam met die Cravenweek toernooi geskied nl. Danie Naude, Junior Mazibuko en Tsepang Ranto.
Die span speel drie wedstryde. In die eerstewedstryd kom hulle te staan teen Limpopo Blou Bulle. Hulle wen daardie wedstryd 26-7. Die span verloor ongelukkig die wedstryd teen SWD (Suid-Westelike Distrikte) 45-15. OP wen hul laaste wedstryd teen Griquas 31-27.
Baie geluk aan die drie brawe Buffels wat die Alie vlag hoog geswaai het!